Το ρωτάω γιατί εγώ έχω το Statics της Multisoft με το οποίο δεν είναι δυνατόν να δουλέψεις στο χώρο. Δεν μπορείς να φτιάξεις επομένως στέγες ή κεκλιμένα ζευκτά με τεγίδες σε διάφορες στάθμες. Πρέπει να αγοράσεις το Metalcad της ίδιας εταιρείας για να διαμορφώσεις τέτοιες κατασκευές.

Στο statics μπορείς και εκεί να βάλεις διαφορετικό υψόμετρο σε κάθε άκρο μίας δοκού αλλά δεν είσαι σίγουρος ότι θα το αναγνωρίσει το πρόγραμμα. Εάν το κάνεις πολλές φορές μάλιστα καταντάει μη πρακτικό , χάνεις την μπάλα και δεν ξέρεις τι έχεις προσομοιώσει στο τέλος. Για στέγη με διαγώνιους, ορθοστάτες κ.τ.λ δεν το συζητάω καν.

Το pdf του Fespa όντως παρουσιάζει μεθόδους για να βάζεις κεκλιμένους δοκούς αλλά δεν ξέρω πόσο πρακτικά γίνεται αυτό. Και άντε ότι έφτιαξες το ζευκτό σου, τις τεγίδες σε διαφορετικά υψόμετρα πως τις βάζεις? Τους ορθοστάτες σε μία στέγη πάλι πως τους βάζεις, σαν φυτευτό υποστύλωμα?

Για να πω ένα παράδειγμα να δω αν καταλαβαίνετε τι λέω. Θέλω να φτιάξω κεκλιμένα ζευκτά με τεγίδες πάνω σε μεταλλικά υποστυλώματα (ένα τυπικό βιομηχανικό κτήριο δηλαδή).

1) Δίνω σαν στάθμες α. την βάση β. την οροφή των υποστυλωμάτων γ. τον κορφιά

2) Πάω στην στάθμη του κορφιά και φτιάχνω τα ζευκτά. Μετά φτιάχνω τις τεγίδες. Μετά σπάω τεγίδες και ζευκτά όπου τέμνονται δημιουργώντας έτσι κόμβο όπου αυτά συναντιούνται (διαμορφώνεται έτσι μία εσχάρα δοκών σε κάτοψη)

3) Μετά πάω σε κάθε τμήμα δοκού (ζευκτού ή τεγίδας) και αλλάζω τα υψόμετρα στα άκρα της ανάλογα με την κλίση της στέγης. Αυτή η διαδικασία θέλει πολύ ώρα...!

4) Όταν το τρέξω μου βγάζει από μόνο του το πρόγραμμα άκαμπτα μέλη τα οποία ενώνουν όσους κόμβους έχουν μικρότερο υψόμετρο από τον κορφιά με την στάθμη του κορφιά (στις αντίστοιχες συντεταγμένες Χ,Υ όπου εγώ δεν έχω βάλει κόμβο)!!! Δηλαδή το πρόγραμμα είναι σαν να μην καταλαβαίνει ότι υπάρχει ανάμεσα στις στάθμες.

Στο fespa μπορείτε να μου πείτε πως φτιάχνετε κάτι τέτοιο?